kilka istotnych informacji o mieleniu

Mielenie kawy

Mielenie kawy

MIELENIE KAWY

Kolejnym etapem w procesie przygotowywania kawowego naparu, dla znawców bardzo ważnym, jest mielenie ziarna. Dominuje tu jedna ważna zasada – nie powinno mielić się ziaren kawy na zapas, ponieważ podczas tego procesu wydzielają się olejki aromatyczne mające niepodważalny wpływ na smak i aromat napoju, które z czasem zanikają. Dlatego mielić powinno się tuż przed zaparzaniem. Grubość mielenia powinna być dostosowana do metody przyrządzania napoju:

Styl mielenia Metoda przyrządzania
drobno po turecku (arabsku) w tygielku
średnio ekspres nisko- i wysokociśnieniowy oraz przelewowy
  grubo kafeterka francuska, dzbanki, filtry

PRZECHOWYWANIE KAWY

Kawę najlepiej przechowywać w szczelnych, nieprzepuszczających powietrza pojemnikach w miejscach chłodnych, suchych i zaciemnionych. Przestrzeganie tego spowoduje, że nasza kawa będzie optymalnie długo zachowywała świeżość.

PRZECHOWYWANIE KAWY W ZAMRAŻARKACH

Niektórzy przechowują kawę w zamrażarkach myśląc, że to najlepszy sposób, aby kawa zachowała swoją świeżość. Aby zdementować to stwierdzenie wystarczy wiedzieć, że:

  • ziarna kawy są porowate, co oznacza, że jeśli na to pozwolimy, kawa może również absorbować inne zapachy (np. świeżej rybki) lub wilgoć z zamrażarki. Może się tak stać, że kawa zacznie smakiem przypominać nasza zamrażarkę.
  • podczas wypalania ziarna wydzielają się olejki dające kawie niepowtarzalny smak. Zamrożenie ich spowoduje zniknięcie smaku oraz aromatu.

Dobrą regułą jest zużycie kawy w ciągu dwóch tygodni. Jeśli jednak posiadasz ilość, której nie jesteś w stanie zużyć w tym okresie, można zamrozić nadmiar, lecz tylko jednorazowo. Oznacza to, że jeśli wyciągniesz kawę z zamrażarki nie powinieneś jej tam wkładać z powrotem. Po wyciągnięciu chłodne powietrze i wilgoć z zamrażarki zaczną się ocieplać i mogą zostać zaabsorbowane przez ziarna kawy. Powtórne włożenie kawy do zamrażalki powtórzy ten proces. Jeśli zdecydujesz się zamrażać kawę podziel ją na porcje, włóż do specjalnych uszczelnianych toreb do zamrażania i usuń z nich powietrze. Wtedy możesz wyciągać pojedyncze porcje i przechowywać je w szczelnym pojemniku.

Przechowywanie kawy w lodówce
NIGDY. Lodówka jest najgorszym miejscem do przechowywania kawy.

Pojemniki próżniowe
Przechowywanie kawy w opakowaniach próżniowych nie oznacza, że znajdująca się w nich kawa będzie świeża. Podczas palenia ziaren następuje proces uwalniania się dwutlenku węgla, który trwa jeszcze kilka dni. Zanim zostanie ona zapakowana do próżniowych pojemników powinna najpierw wydzielić resztę CO2 ponieważ w innym przypadku pojemnik zostanie rozerwany. Kawa smakuje najlepiej po 48 godzinach od momentu wypalenia.

Podsumowanie

  • Kupuj świeżo wypaloną kawę ziarnistą prosto z palarni.
  • Zużyj kawę w ciągu dwóch tygodni.
  • Przechowuj kawę w szczelnych pojemnikach w ciemnych, suchych i chłodnych miejscach.
  • Miel kawę bezpośrednio przez przygotowaniem naparu.
  • Ciesz się smakiem i aromatem!